Niezależny Związek Harcerstwa "Czerwony Mak" im. Boh. Monte Cassino » NZH „Czerwony Mak” w ramach prowadzenia działalności w zakresie podtrzymywania tradycji narodowej prowadzi Harcerską Izbę Pamięci Narodowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz organizuje wyprawy na cmentarze polskich żołnierzy na całym świecie. Bierze też udział we wszystkich obchodach rocznic związanych z historią Ojczyzny tak w kraju jak i poza jej granicami. Podczas wszystkich wyjazdów promujemy miasto i gminę Skawina. W zakresie wypoczynku młodzieży organizuje się letnie i zimowe obozy oraz obozy wędrowne. Zajmuje się też upowszechnianiem kultury fizycznej poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym. Upowszechnia wśród młodzieży wiedzę o świecie otaczającej przyrody i kształtuje zachowania proekologiczne. Stara się stwarzać warunki sprzyjające promocji i ochronie zdrowia oraz przeciwdziałać patologiom społecznym. Współpracuje z innymi organizacjami prowadząc działania na rzecz dzieci specjalnej troski oraz niepełnosprawnych.

75 Rocznica Bitwy o Monte Cassino

W dniu 17 maja 2019 na terenie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie odbył się Uroczysty Capstrzyk połączony z Apelem Pamięci z okazji

75 rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

 

Zakopane

Tablica upamiętniająca por. Adama Bachledę – Curusia żołnierza 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”, umieszczona na tylnej zewnętrznej ścianie Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, ul.Krupówki. Por. Adam Bachleda – Curuś śmiertelnie ranny pod Monte Cassino, umiera 18 maja 1944 roku. Jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojskowym we Włoszech w Casamassima nieopodal Bari.

 

Cmentarz Rakowicki

 

Cmentarz Komunalny Grębałów