Niezależny Związek Harcerstwa "Czerwony Mak" im. Boh. Monte Cassino » NZH „Czerwony Mak” w ramach prowadzenia działalności w zakresie podtrzymywania tradycji narodowej prowadzi Harcerską Izbę Pamięci Narodowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz organizuje wyprawy na cmentarze polskich żołnierzy na całym świecie. Bierze też udział we wszystkich obchodach rocznic związanych z historią Ojczyzny tak w kraju jak i poza jej granicami. Podczas wszystkich wyjazdów promujemy miasto i gminę Skawina. W zakresie wypoczynku młodzieży organizuje się letnie i zimowe obozy oraz obozy wędrowne. Zajmuje się też upowszechnianiem kultury fizycznej poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym. Upowszechnia wśród młodzieży wiedzę o świecie otaczającej przyrody i kształtuje zachowania proekologiczne. Stara się stwarzać warunki sprzyjające promocji i ochronie zdrowia oraz przeciwdziałać patologiom społecznym. Współpracuje z innymi organizacjami prowadząc działania na rzecz dzieci specjalnej troski oraz niepełnosprawnych.

NZH „Czerwony Mak”

 

 

 

 

 

Rozpoczęcie obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej  poprzez  zwiedzanie Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

 

 

 

Msza Święta w Kościele św. Anny w Krakowie - 100 lat od śmierci Andrzeja Małkowskiego 
i 40 lat Olgi Drahanowskiej-Małkowskiej.
26.01.2019r.
Na zdjęciu po środku stoi Krystyna Małkowska- wnuczka założycieli harcerstwa w Polsce


 

 

 

11-letni Niklas Lehner z gminy Górnej Austrii Vorchdorf rozpalił w tym roku Światło Pokoju w środę 28 listopada w grocie Jezusa w Betlejem. Chłopiec ten jest szczególnie pomocny i zaangażowany w wiele dziedzin – w swojej parafii wspiera chór grając na bębenku, jest zagorzałym ministrantem oraz piłkarzem w zespole ASKÖ Vorchdorf.

 „Betlejemskie Światło Pokoju” do Polski pierwszy raz dotarło 28 lat temu w 1990 roku. Do Skawiny Światełko za pośrednictwem Harcerzy i Harcerek Czerwonego Maka przybędzie po raz 25-ty.

Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu „Ku Wolnej Polsce” z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach obchodów XXII rocznicy nadania imienia Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich – Obrońców Tobruku Szkole Podstawowej w Bukowskiej Woli.

Bukowska Wola, 12 października 2018r.

Oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. Mieczysława Heroda.

 

 

Wręczenie Aktu Mianowania

prof. dr hab inż. phm ppłk Wojciechowi Narębskiemu

 

 

 

 

 

 

 

Wyprawa na Ukrainę śladami „Operacji Polskiej” NKWD 1937-1938

11 – 17 sierpnia 2017r.

 

20 Lat 1 D.H. „Róże Pustyni” im. Obrońców Tobruku

roze-pustyni

1 Drużyna Harcerek „Róże Pustyni” imieniem Obrońców Tobruku powstała z inspiracji podporucznika Ułanów Karpackich Tomasza Skrzyńskiego

w 1996r. Barwy drużyny i sztandar nawiązują ściśle do symboli Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.

18 listopada 2006 roku drużyna na cmentarzu w Tobruku w kwaterze SBSK otrzymała sztandar. Dzięki patronom i opiekunom drużyny Tomaszowi Skrzyńskiemu i Mieczysławowi Herodowi  harcerki czerpały i czerpią autentyczną wiedzę historyczną i wzorują się na patriotycznych tradycjach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich oraz 2 Polskiego Korpusu.

Libia – Tobruk 2001 rok – 60 rocznica walk.

Libia 18 listopada 2006 rok – wręczenie sztandaru 1 D.H. ” Róże Pustyni”

Drużynowa 1 D.H. „Róże Pustyni” Aleksandra Raputa trzyma w rękach przywiezione z Tobruku (1941) przez Tomasza Skrzyńskiego „różę pustyni” i piasek. Przekazany piasek i „róża pustyni” są talizmanami drużyny.

Skawina, 8 grudnia 2016r.

W dniu 30 czerwca 2016r. odbyło się uroczyste zakończenie dyżuru Dowództwa Operacyjno – Strategicznego Unii Europejskiej (UE OHQ V4).

„Wielkie podziękowania za to fantastyczne i ciekawe spotkanie, które otworzy drzwi do jednej przyjacielskiej Europy dla młodzieży całej Europy, szczególe dla młodych z Hiszpanii i Polski. Za którą to Europę muszą walczyć razem tak jak o wspólną przyszłość, aby stworzyć jedną solidarną Unię, na solidnych fundamentach wartości i tradycji wyznawanych przez naszych przodków już 1000 lat temu.
Dzisiejsze spotkanie było wielką przyjemnością.
Hrabia Enrique de Villamor”

Na ostatniej w tym roku szkolnym zbiórce w 11 Gromadzie Zuchowej 4 zuchy złożyły obietnice zuchową, a sama Gromada zyskała nowego funkcyjnego w postaci przybocznego Dh Filipa Krawca, powitaliśmy także w gronie harcerzy nową Druhnę – Aleksandrę Szybisty, która złożyła w tym dniu Przyrzeczenie Harcerskie na ręce Pwd. Krzysztofa Brandysa HR.

W dniu 19 czerwca 2016r. uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej odprawionej

w I rocznicę śmierci Ułana Karpackiego ppłk Tomasza Skrzyńskiego

 

O   N A S
P O L U B   N A S