Niezależny Związek Harcerstwa "Czerwony Mak" im. Boh. Monte Cassino » NZH „Czerwony Mak” w ramach prowadzenia działalności w zakresie podtrzymywania tradycji narodowej prowadzi Harcerską Izbę Pamięci Narodowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz organizuje wyprawy na cmentarze polskich żołnierzy na całym świecie. Bierze też udział we wszystkich obchodach rocznic związanych z historią Ojczyzny tak w kraju jak i poza jej granicami. Podczas wszystkich wyjazdów promujemy miasto i gminę Skawina. W zakresie wypoczynku młodzieży organizuje się letnie i zimowe obozy oraz obozy wędrowne. Zajmuje się też upowszechnianiem kultury fizycznej poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym. Upowszechnia wśród młodzieży wiedzę o świecie otaczającej przyrody i kształtuje zachowania proekologiczne. Stara się stwarzać warunki sprzyjające promocji i ochronie zdrowia oraz przeciwdziałać patologiom społecznym. Współpracuje z innymi organizacjami prowadząc działania na rzecz dzieci specjalnej troski oraz niepełnosprawnych.

Betlejemskie Światło Pokoju 2017

Betlejemskie Światło Pokoju 2017

Dwunastoletni Tobias Flachner z austriackiej gminy Hochburg-Ach w tym roku 24 listopada zapalił w Grocie Narodzenia Światełko Pokoju. Tobias uczęszcza do klasy drugiej gimnazjum, jest młodym strażakiem, a w przyszłości chciałby zostać rolnikiem, w związku z czym już teraz pomaga w pracy na farmie swoich rodziców.

 

Betlejemskie Światełko Pokoju 2016

Dwunastoletnia Melanie Walterer z Klam (powiat Perg w Górnej Austrii) w tym roku zapaliła Światełko Pokoju w Grocie Narodzin
w Betlejem w niedzielę 20 listopada.

Ten  Bożonarodzeniowy zwyczaj rozprowadzania Światełka w całej Austrii, a także wielu innych krajach europejskich, w tym roku obchodzi 30-lecie.

swiatelko-2016

melanie_walterer_aus_klam_holt_2016_das_friedenslicht_von_bethlehem_nach_ober_sterreich-foto_1_melanie_holt_das_orf-friedenslicht_webfrie-5539649fl1-55412591479668138-0699-melanie-bringt-friedenslicht-aus-bethlehem-nach-oberoesterreich

Betlejemskie Światło Pokoju 2015

Wspaniałą przedświąteczną tradycję rozpowszechniania Betlejemskiego Światła Pokoju  zapoczątkowało w 1986 roku austriackie radio ORF z Linzu. W tym bowiem roku papież Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli całego świata do wspólnej modlitwy o pokój . Austriacy Berl Gartl  /założyciel tradycji Betlejemskiego Światła Pokoju/ i  Helmut Obermayer , pod wpływem słów Papieża , pragnienie pokoju w świecie przyjęli jako wiodący temat audycji świątecznych.   Bożonarodzeniowe studio radia ORF prowadziło wówczas akcję charytatywną  „Światło w ciemności” na rzecz dzieci niepełnosprawnych i młodzieży w trudnym położeniu. Jedna z działaczek  akcji zaproponowała aby każdy darczyńca otrzymywał światełko na świąteczną choinkę. Doktor Obermauer  dookreślił tę myśl  aby było to symboliczne Światło Pokoju i aby było zapalane tam, gdzie aniołowie zapowiedzieli pokój – czyli w samym Betlejem, w miejscu urodzenia Chrystusa. Przekazywanie światła przez skautów w świecie zaczęło się od 1988 roku. W tym bowiem roku  Herbert Grünwald  z 3 Wiedeńskiej Drużyny Skautów  otrzymał światełko od starszej pani, która zainspirowała go do podjęcia akcji  „Betlejemskiego Światła Pokoju” wśród skautów  całej Austrii.

Każdego roku  austriackie radio i telewizję ORF wybiera dziewczynkę lub chłopca zasługującego na szczególne wyróżnienie za swoje postępowanie i działalność społeczną. Osoba ta zapala od lampy oliwnej wiszącej nad srebrną gwiazdą w Grocie Narodzenia w Betlejem, która oznacza miejsce narodzenia Jezusa , Betlejemskie Światło Pokoju i przekazuje innym.

24 listopada 2014 roku Ogień Pokoju odebrał 9 letni Tizian Ronacher z Linz. „Jestem ciekaw, jak to wygląda, gdzie narodził się Jezus,”powiedział chłopiec podczas podróży do Betlejem.

W Szkole 9-letni Tycjan Ronacher jest wzorem do naśladowania, dlatego został wybrany razem z ORF Górnej Austrii. Chłopiec udziela w szkole wsparcia kolegom innych nacji „Nie obchodzi mnie, skąd się biorą dzieci i jaki kolor skóry mają. Najważniejsze jest tolerowane wszystkich. Możemy również wiele się nauczyć od siebie nawzajem”.

 

„Światło Pokoju z Betlejem” w tym roku, w trudnych czasach ma stanowić znak solidarności z ludźmi na Bliskim Wschodzie i innych obszarach konfliktów. „Światło Pokoju świeci w tym roku z okazji zjednoczenia Europy 25 lat temu, a szczególnie apelując, że pokój musi rozpocząć się w sercach ludzi”, powiedział kierownik projektu Günther Hartl.

Światło Pokoju zapalone w Betlejem, pieczołowicie zabezpieczone i chronione by nie zgasło, przekazywane z rąk do rąk, pokonuje wiele odległości i granic państwowych żeby dotrzeć do wszystkich nań czekających, dając ciepło, miłość, nadzieję i pokój. Staje się znakiem naszej miłości do bliźnich i płonąc na wigilijnym stole nadaje podniosłość chwili, gdy gromadzimy się przy uroczystej wieczerzy.

Potrzeba dużego wysiłku aby przewieźć ogień z Groty Narodzenia w Betlejem przez Tel Aviv do Linzu, a później do innych państw z zapewnieniem specjalnych reguł bezpieczeństwa.

Możemy dać gwarancję, że Światło, które przekazujemy jest tym samym ogniem z miejsca narodzenia Chrystusa. Przechodząc od człowieka do człowieka pozostaje wciąż tym samym Światłem, które przypomina nam o wydarzeniach Świętej Nocy.

Akcja ORF „Betlejemskie Światło Pokoju” jest historią sukcesu, o którym nawet nie marzyli jego pomysłodawcy w 1980r., bo w założeniu miała dotyczyć tylko obszaru Austrii. Teraz, gdy w wielu krajach miliony ludzi przejęło tradycję, a liczne grupy ludzi i organizacji rozpowszechniają „Światło”, mogą mówić o trzech decydujących przesłankach tego sukcesu, pochodzenia z Betlejem, prostota i samowystarczalność symbolu oraz aktywny element przekazywania „Światła” dalej.

Nie sposób jest dokładnie określić dokąd ogień z Betlejem dociera co rok i w jakich najdalszych zakątkach kontynentu płonie w tą wigilijną noc niosąc radość i pokój.

Ta piękna idea znalazła naśladownictwo wśród skautów innych państw. Do Polski po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju dotarło w 1990 roku.

Do Skawiny Betlejemskie Światełko Pokoju w tym roku dotrze poraz 22-gi.